Prawo wita
na blogu
No to startujemy! Z każdym kolejnym tygodniem będzie tu coraz więcej wartościowych wskazówek na temat prawa social mediów i legalnego tworzenia produktów online.
Wpisy autorstwa dr Kariny Kunc-Urbańczyk.
UWAGA!
Żaden wpis na blogu nie zastąpi porady prawnej!
Najnowsze artykuły
Rekomendacje w zakresie zastosowania AI w sądownictwie
W końcu opublikowano ministerialny raport na temat AI, który miałam zaszczyt konsultować merytorycznie na prośbę Grupy Roboczej ds. Sztucznej Inteligencji (GRAI). Dzięki temu projektowi miałam okazję połączyć moją wiedzę na temat systemów sztucznej inteligencji z...
#003 Jak nie dać się oszukać przez telefon i ochronić swoje konto bankowe
ODCINEK SPONSOROWANY - powstał z inicjatywy PKO Banku Polskiego, który chce w ten sposób zwiększać świadomość ludzi na temat cyberbezpieczeństwa i chronić osoby korzystające z bankowości elektronicznej przed oszustwami. Pozostawiono mi pełną swobodę twórczą w zakresie...
#002: Czy prawo autorskie działa w Internecie – i dlaczego tak słabo
Sprawdź, jakie masz szansę, że ktoś NAPRAWDĘ pozwie Cię o naruszenie prawa autorskiego. Poznaj powody, dla których rzadko słyszy się o sprawach o naruszenie praw autorskich w social mediach. I upewnij się, czy możesz już spać spokojnie, jeśli do tej pory nikt się Twoimi nie do końca legalnymi działaniami nie przejmował.
#001 PrawoWita: Wylicz, ile będzie Cię kosztować naruszenie praw autorskich
Czy łamanie praw autorskich się opłaca? Sprawdź wszystkie koszty takich działań i oceń to!
Co grozi za łamanie praw autorskich w social mediach
W skrócie: dlaczego łamanie prawa autorskiego się nie opłaca. Czym ryzykujesz, biorąc cudzą twórczość bez pytania. Co cię czeka, jeżeli bezprawnie wykorzystasz cudze treści. I czy coś zmieni, jeśli zrobisz to przypadkiem i „niechcący” Wszyscy powtarzają, że...
Domena publiczna czyli jak użyć cudzej twórczości za darmo i bez pozwolenia
Czy prawa autorskie mają „datę ważności”? Przez ile lat możesz legalnie zarabiać na własnej twórczości? I jak długo trzeba czekać, żeby móc bez pytania oraz bez płacenia skorzystać z twórczości cudzej.
Praca twórcza a praca odtwórcza.
Sprawdź, czy to, co tworzysz, zasługuje na ochronę. Dziś nauczę Cię, jak odróżnić chroniony utwór od innych efektów naszej pracy, których prawo autorskie chronić nie będzie. A potem wyjaśnię, dlaczego samodzielnie przeprowadzona analiza nigdy nie da Ci 100% pewności…
Co jest chronione prawem autorskim czyli na co trzeba uważać w Internecie
Dziś wyjaśnimy sobie, co chronimy przy pomocy praw autorskich, czyli kiedy powinniśmy się przejmować prawem autorskim, ostrożnie podchodzić do kopiowania i powielania jakiegoś tekstu, obrazka, pomysłu czy innej „produkcji”, a kiedy prawo autorskie w ogóle nie będzie miało nic do rzeczy.
Prawa autorskie czyli właściwie o co tu chodzi
Potraktujmy ten wpis jako szybki wstęp do dalszych rozmów o prawie. Teoretycznie możesz go ominąć, ale uważam, że warto się z nim zapoznać. Podstawy są ważne – a to będzie taka podstawa dalszych podstaw.
Gościnny wpis dla Hakerek Sukcesu
Na zaproszenie Marty Krasnodębskiej napisałam kilka wskazówek na temat tego, jak korzystać z cudzej twórczości nie naruszając prawa autorskiegop. Dzięki stosowaniu tych kilku prostych zasad, wszystkie Hakerki Sukcesu będą mogły spokojnie budować swoje biznesowe imperia, nie martwiąc się o legalność swojego contentu!