Zrobimy razem coś fajnego?

Z

Chcesz zaserwować swojej społeczności ciekawy content z garścią przydatnych informacji?

Z

Marzy Ci się opublikowanie kilku słów wyjaśnień na temat prawnych aspektów Twojej działalności? Wspólny webinar?

Z

A może wywiad z prawnikiem specjalizującym się w prawach autorskich i szeroko pojętym “prawie internetu”?

Pisz śmiało na mój adres mailowy: kontakt@prawowita.pl lub na priv przez jeden z portali społecznościowych!

Jeśli tylko znajdę czas, a Twoja propozycja będzie pasować do założeń mojej misji edukacyjnej (o której szerzej piszę tutaj), na pewno się dogadamy.

Projekty

w których miałam przyjemność wziąć udział

jak korzystać legalnie z cudzej twórczości

Wpis gościnny
u Hakerek Sukcesu

To przykład tego, że dobro powraca. I że nigdy nie przepuszczam okazji, by wesprzeć swoją wiedzą osoby tworzące online.

Wspominałam już, że hobbystycznie, w wolnych chwilach, udzielam się w kilku facebookowych grupach wsparcia dla biznesów online? Z reguły szukam tam praktycznych rad na temat budowania własnej marki osobistej, ale sama też chętnie dzielę się swoją wiedzą z innymi użytkownikami. Najchętniej rzecz jasna wspieram w problemach dotyczących własności intelektualnej. To zawsze wielka satysfakcja, gdy uda się komuś pomóc, podpowiedzieć najlepsze legalne rozwiązanie czy ostrzec przed wejściem na prawniczą minę. Cieszy każda pozytywna reakcja, każdy lajk czy serduszko i każde szczere podziękowanie na privie.

Tym razem moja pomoc spotkała się z odzewem niecodziennym – propozycją szerszego przedstawienia poruszonego tematu w gościnnym wpisie u Hakerek Sukcesu! 

Jeśli jeszcze nie wiecie, Hakerki Sukcesu to projekt Marty Krasnodębskiej, stratega biznesu online i specjalistki growth hackingu. To nie tylko blog dla kobiet z pasją i prężnie działająca facebookowa grupa szkoleniowa, ale przede wszystkim niesamowita społeczność kilkudziesięciu tysięcy przedsiębiorczych kobiet. To blogerki i kreatorki, właścicielki i freelancerki. Aktywnie tworzące swoje produkty online, intensywnie działające w social mediach. Przy takich profilach działalności znajomość podstaw prawa autorskiego jest obowiązkowa!
Dlatego cieszę się, że mogłam wesprzeć je moją wiedzą i prawniczym doświadczeniem. Zwłaszcza że dostałam w ten sposób możliwość odwdzięczenia się za ogrom mądrości i pozytywnej energii, które sama nieustannie czerpię od Marty i jej Hakerek!

Prawa Autorskie w internecie

Apteczka prawna.
Lex bez łez.

czyli przystępnie i ciekawie napisany poradnik o prawnych podstawach, jakie każdy z nas powinien znać, wchodząc w dorosłość. Przeznaczony dla młodzieży, ale szczerze polecam go osobom w każdym wieku.

Miałam zaszczyt współtworzyć go wraz z kolegami po fachu, pod redakcją sędziów Krystiana Markiewicza i Marty Szczocarz-Krysiak. Jestem dumną autorką rozdziału na temat praw autorskich w Internecie (jakżeby inaczej!).

Niedawno zakończyliśmy prace nad jego aktualizacją, więc w roku 2021 spodziewamy się kolejnego (czwartego już!) wydania. Miło wiedzieć, że pomogę kolejnym rocznikom licealistów zrozumieć, o co w ogóle chodzi z tymi całymi prawami autorskimi.

„Nieznajomość prawa szkodzi”

Autorska audycja radiowa o tematyce prawnej 

tworzona przez niemal dwa lata na specjalne życzenie moich kolegów z Ośrodka Radia Studenckiego Politechniki Śląskiej. Co tydzień można jej było wysłuchać w akademikowym radiowęźle. Już wtedy lubiłam w swoje wykłady wpleść trochę lekkości i humoru, a zamiast teoretycznoprawnych wywodów wolałam omawiać realne problemy życia codziennego, ważne dla moich słuchaczy – prawne skutki przywłaszczenia nieopatrznie zostawionej pod pokojem lodówki czy formalnej dopuszczalności spożywania alkoholu na terenie akademika.

Dzięki tej współpracy do tej pory można mnie znaleźć na liście radiowców starego dobrego ORS-u (o, tutaj).

Ostały się nawet niektóre moje nagrania z lat 2010-2012! Ktoś chętny na sentymentalną podróż w czasy, gdy młoda studentka prawa, zamiast wykuwać na pamięć kolejne kodeksy, wolała spędzać czas wolny balując w akademikach śląskiej polibudy? Tylko uważaj! Te zapiski trzeba traktować jako archeologiczną ciekawostkę, a nie zbiór porad prawnych. Już po wstępnym odsłuchaniu kilku fragmentów widzę, że mnóstwo ustaw, o których tam wspominam, przez ostatnią dekadę uległo zmianie.

Ocenimy, jak bardzo ja sama zmieniłam się przez ostatnie lata? Głos mi chyba trochę wydoroślał… I chciałabym wierzyć, że poprawiłam dykcję, a tempo wystrzeliwania z siebie słów spadło – ale to możesz ocenić samodzielnie, porównując stare nagrania z moimi najnowszymi live’ami i webinarami.

warsztaty prawne dla młodzieży

Projekt Street Law

Wychodzę z założenia, że taka będzie Rzeczpospolita, jak jej młodzieży chowanie – dlatego od lat staram się zwiększać świadomość prawną młodzieży.

Już na studiach, jako wolontariuszka projektu Street Law przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, opowiadałam licealistom o własności intelektualnej i łamaniu prawa w sieci.

Współpracę ze szkołami średnimi z przyjemnością kontynuuję do tej pory. Jesteś nauczycielem? Śmiało, zaproś mnie na swoją lekcję! Być może akurat będę w okolicy i chętnie wpadnę porozmawiać z uczniami o prawach autorskich i legalnym korzystaniu z social mediów.

Masz pomysł na współpracę? Napisz do mnie!

kontakt@prawowita.pl

Wyrażenie poniższej zgody nie jest obowiązkowe, ale bez niej nie będę mogła zgodnie z prawem odebrać Twojej wiadomości, zachować jej, ani na nią odpowiedzieć. A przecież chyba właśnie o to Ci chodzi, prawda?

9 + 8 =