Karina Kunc-Urbańczyk
czyli kto?
Dydaktyk z zamiłowania, trochę gaduła, ale sympatyczna
Uwielbiam uczyć, przekazywać wiedzę i tłumaczyć innym wszystkie te prawne zawiłości. Ludzie, którzy mieli ze mną do czynienia, twierdzą, że nawet skomplikowane zagadnienia potrafię wytłumaczyć prostymi słowami. Nie musisz im wierzyć, sprawdź samodzielnie. Regularnie staram się prezentować na swoim blogu całkowicie darmowe treści. Ale to już pewnie wiesz, skoro udało Ci się tutaj dotrzeć.
Wspólnota doświadczeń. Przykłady z życia. Realne problemy.
Tak jak i Ty, tworzę w Internecie. Prowadzę stronę prawowita.pl, działam w social mediach (Facebook, Linkedin, Instagram – może już u mnie bywasz?). Może nawet znasz mnie już ze swojej facebookowej grupy, gdzie staram się na bieżąco wspierać ludzi tworzących w internecie i początkujących przedsiębiorców, stawiających pierwsze kroki w e-biznesach. Odpowiadam na konkretne pytania, podpowiadam rozwiązania, nie ograniczając się do zacytowania suchego przepisu, z którego i tak nic nie wynika. Wiem, jakie masz problemy, co Cię niepokoi, co budzi wątpliwości* – i każdym kolejnym wpisem staram się je rozwiewać.
* Wciąż nie napisałam o tym, o czym koniecznie chcesz przeczytać? Nie udzielam indywidualnych porad prawnych, ale zapraszam na facebookowy fanpage, gdzie co jakiś czas publikuję posty, pod którymi zbieram propozycje przyszłych wpisów. Być może kolejny tekst powstanie specjalnie dla Ciebie? Możesz też zgłosić swój pomysł TUTAJ.
Ulubione tematy? Biznes online i twórcy internetowi!
Umowy, licencje, regulaminy, skomplikowane obowiązkowe klauzulki? Prowadzenie biznesów online? Elektroniczne świadczenie usług? Ochrona konsumentów? Ochrona danych osobowych? Spory o prawa autorskie? Sprawy sądowe od pierwszego wezwania do zapłaty aż po ostateczne wyroki? To mój świat, po którym chętnie Cię oprowadzę!
Polski system prawny poznałam „od kuchni”, z obu stron, również jako osoba orzekająca. Niewieloma rzeczami może mnie jeszcze zaskoczyć.
Nie teoretyzuję – po prostu wiem, jak prawo stosowane jest w praktyce.
Keep calm and never stop learning!
W wolnych chwilach bryluję na studencko-doktoranckich konferencjach prawniczych, a kiedy tylko mogę, tworzę artykuły naukowe z dziedziny prawa własności intelektualnej i postępowania cywilnego (wspominałam, że od wielu lat pracuję w wymiarze sprawiedliwości?).
Najnowsza pasja? Sztuczna inteligencja i systemy autonomiczne. Moja praca o prawnych aspektach e-sportu już jest dostępna w księgarniach, artykuł naukowy o machine learningu pojawi się tam już niebawem. Nie umknie mi żadna nowinka! Napisałam w życiu kilka tekstów, ale ostrzegam, to prace czysto naukowe. Ich lektura może nie być przesadnie ciekawa dla osoby bez kierunkowego wykształcenia.
Moje publikacje naukowe
Stale uaktualnianą listę publikacji naukowych prezentuję tu z dumą tylko po to, żeby pokazać Ci, że moje blogowe wpisy to często wynik wielu wyczerpujących akademickich analiz i poważnej naukowej pracy:
- Uczenie maszynowe jako pole eksploatacji utworów
(w:) Prawo sztucznej inteligencji i nowych technologii
(red.) B. Fischer, A. Pązik, M. Świerczyński, Warszawa 2021.
- Analiza prawna regulacji e-sportowych we Francji
(w:) E-sport. Prawne aspekty
(red.) K. Grzybczyk, Warszawa 2021.
- Zasada niezmienności składu sądu w postępowaniu karnym i w postępowaniu cywilnym – porównanie
(w:) Realizacja zasad prawa w postępowaniu cywilnym, karnym, administracyjnym i kanonicznym
(red.) K. Pokorski, Szczecin 2019.
- Sprostowanie orzeczenia jako jedyny przysługujący powodowi środek modyfikacji nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym
(w:) Konstytucyjne podstawy ochrony praw człowieka
(red.) R. Koper, Katowice 2017.
- Problemy ustalania granic dozwolonego użytku utworów w prawie autorskim
(w:) Klauzule generalne w prawie krajowym i obcym
(red.) L. Zacharko, Katowice 2016.
- Sądowa interpretacja przesłanki „utrzymania koniecznego” przy zwalnianiu osoby fizycznej od kosztów sądowych
(w:) Swoiste źródła prawa
(red.) B. Dolnicki, Katowice 2015.
- Dyrektywy sądowego wymiaru kary w teorii i w praktyce
(w:) Sądowe stosowanie prawa
(red.) B. Dolnicki, Katowice 2014.
- Szansa na stworzenie krajowego rejestru informacji o osobach uprawnionych do utworów i fonogramów przy okazji implementacji Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/28/UE z dnia 25 października 2012 r.
(w:) Dzieła osierocone
(red.) D. Sokołowska, Poznań, 2013.