Nazywam się Karina Kunc-Urbańczyk

Kim jestem?

✓ Doktorem nauk prawnych.
✓ Specjalistką w dziedzinie praw autorskich.
✓ Dydaktykiem z zamiłowania.
✓ Pasjonatką nowych technologii i social mediów.

Dydaktyk z zamiłowania, trochę gaduła, jednak sympatyczna

Uwielbiam uczyć, przekazywać wiedzę i tłumaczyć innym wszystkie te prawne zawiłości. Ludzie, którzy mieli ze mną do czynienia, twierdzą, że nawet skomplikowane zagadnienia potrafię wytłumaczyć prostymi słowami. Nie musisz im wierzyć, sprawdź samodzielnie. Regularnie staram się prezentować na swoim blogu całkowicie darmowe treści. Ale to już pewnie wiesz, skoro udało Ci się tutaj dotrzeć!

Wszystko, o czym piszę, to wnikliwa analiza obowiązujących przepisów, poparta wiedzą naukową i prawniczym doświadczeniem. W każdym z tekstów staram się umieścić tyle rzetelnych wiadomości, ile zdołam przemycić bez zanudzenia czytelnika.

A jeśli jakiś wpis, poza przekazaniem solidnej dawki porad prawnych, dodatkowo wywoła na Twojej twarzy uśmiech, cóż, to chyba raczej zaleta niż wada? 

Moje podejście

01

Wspólnota doświadczeń. Przykłady z życia. Realne problemy.

Tak jak i Ty, tworzę w Internecie. Prowadzę stronę prawowita.pl, działam w social mediach (FacebookLinkedinInstagram – może już u mnie bywasz?). Może nawet znasz mnie już ze swojej facebookowej grupy, gdzie staram się na bieżąco wspierać ludzi tworzących w internecie i początkujących przedsiębiorców, stawiających pierwsze kroki w e-biznesach. Odpowiadam na konkretne pytania, podpowiadam rozwiązania, nie ograniczając się do zacytowania suchego przepisu, z którego i tak nic nie wynika. Wiem, jakie masz problemy, co Cię niepokoi, co budzi wątpliwości* – i każdym kolejnym wpisem staram się je rozwiewać.

02

Ulubione tematy? Biznes online i twórcy internetowi!

Umowy, licencje, regulaminy, skomplikowane obowiązkowe klauzulki? Prowadzenie biznesów online? Elektroniczne świadczenie usług? Ochrona konsumentów? Ochrona danych osobowych? Spory o prawa autorskie? Sprawy sądowe od pierwszego wezwania do zapłaty aż po ostateczne wyroki? To mój świat, po którym chętnie Cię oprowadzę!

Polski system prawny poznałam „od kuchni”, z obu stron, również jako osoba orzekająca. Niewieloma rzeczami może mnie jeszcze zaskoczyć.

Nie teoretyzuję – po prostu wiem, jak prawo stosowane jest w praktyce.

03

Keep calm and never stop learning!

W wolnych chwilach bryluję na studencko-doktoranckich konferencjach prawniczych, a kiedy tylko mogę, tworzę artykuły naukowe z dziedziny prawa własności intelektualnej i postępowania cywilnego (wspominałam, że od wielu lat pracuję w wymiarze sprawiedliwości?).

Najnowsza pasja? Sztuczna inteligencja i systemy autonomiczne. Moja praca o prawnych aspektach e-sportu już jest dostępna w księgarniach, artykuł naukowy o machine learningu pojawi się tam już niebawem. Nie umknie mi żadna nowinka! Napisałam w życiu kilka tekstów, ale ostrzegam, to prace czysto naukowe. Ich lektura może nie być przesadnie ciekawa dla osoby bez kierunkowego wykształcenia.

PROJEKTY, w których miałam przyjemność wziąć udział

Wpis gościnny
u Hakerek Sukcesu

To przykład tego, że dobro powraca. I że nigdy nie przepuszczam okazji, by wesprzeć swoją wiedzą osoby tworzące online.

Wspominałam już, że hobbystycznie, w wolnych chwilach, udzielam się w kilku facebookowych grupach wsparcia dla biznesów online? Z reguły szukam tam praktycznych rad na temat budowania własnej marki osobistej, ale sama też chętnie dzielę się swoją wiedzą z innymi użytkownikami. Najchętniej rzecz jasna wspieram w problemach dotyczących własności intelektualnej. To zawsze wielka satysfakcja, gdy uda się komuś pomóc, podpowiedzieć najlepsze legalne rozwiązanie czy ostrzec przed wejściem na prawniczą minę. Cieszy każda pozytywna reakcja, każdy lajk czy serduszko i każde szczere podziękowanie na privie.

Tym razem moja pomoc spotkała się z odzewem niecodziennym – propozycją szerszego przedstawienia poruszonego tematu w gościnnym wpisie u Hakerek Sukcesu!

Jeśli jeszcze nie wiecie, Hakerki Sukcesu to projekt Marty Krasnodębskiej, stratega biznesu online i specjalistki growth hackingu. To nie tylko blog dla kobiet z pasją i prężnie działająca facebookowa grupa szkoleniowa, ale przede wszystkim niesamowita społeczność kilkudziesięciu tysięcy przedsiębiorczych kobiet. To blogerki i kreatorki, właścicielki i freelancerki. Aktywnie tworzące swoje produkty online, intensywnie działające w social mediach. Przy takich profilach działalności znajomość podstaw prawa autorskiego jest obowiązkowa!
Dlatego cieszę się, że mogłam wesprzeć je moją wiedzą i prawniczym doświadczeniem. Zwłaszcza że dostałam w ten sposób możliwość odwdzięczenia się za ogrom mądrości i pozytywnej energii, które sama nieustannie czerpię od Marty i jej Hakerek!

Apteczka prawna.
Lex bez łez.

czyli przystępnie i ciekawie napisany poradnik o prawnych podstawach, jakie każdy z nas powinien znać, wchodząc w dorosłość. Przeznaczony dla młodzieży, ale szczerze polecam go osobom w każdym wieku.

Miałam zaszczyt współtworzyć go wraz z kolegami po fachu, pod redakcją sędziów Krystiana Markiewicza i Marty Szczocarz-Krysiak. Jestem dumną autorką rozdziału na temat praw autorskich w Internecie (jakżeby inaczej!).

Niedawno zakończyliśmy prace nad jego aktualizacją, więc w roku 2021 spodziewamy się kolejnego (czwartego już!) wydania. Miło wiedzieć, że pomogę kolejnym rocznikom licealistów zrozumieć, o co w ogóle chodzi z tymi całymi prawami autorskimi.

Projekt Street Law

Wychodzę z założenia, że taka będzie Rzeczpospolita, jak jej młodzieży chowanie – dlatego od lat staram się zwiększać świadomość prawną młodzieży.

Już na studiach, jako wolontariuszka projektu Street Law przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, opowiadałam licealistom o własności intelektualnej i łamaniu prawa w sieci.

Współpracę ze szkołami średnimi z przyjemnością kontynuuję do tej pory. Jesteś nauczycielem? Śmiało, zaproś mnie na swoją lekcję! Być może akurat będę w okolicy i chętnie wpadnę porozmawiać z uczniami o prawach autorskich i legalnym korzystaniu z social mediów.

Moje publikacje naukowe

Stale uaktualnianą listę publikacji naukowych prezentuję tu z dumą tylko po to, żeby pokazać Ci, że moje blogowe wpisy to często wynik wielu wyczerpujących akademickich analiz i poważnej naukowej pracy:

Rzetelna wiedza

Aktualizowana wiedza

Przyswajalna wiedza

 • Uczenie maszynowe jako pole eksploatacji utworów
  (w:) Prawo sztucznej inteligencji i nowych technologii
  (red.)B. Fischer, A. Pązik, M. Świerczyński,Warszawa 2021.

 • Analiza prawna regulacji e-sportowych we Francji
  (w:) E-sport. Prawne aspekty

  (red.)
   K. Grzybczyk, Warszawa 2021.

 • Zasada niezmienności składu sądu w postępowaniu karnym i w postępowaniu cywilnym – porównanie
  (w:) Realizacja zasad prawa w postępowaniu 
  cywilnym, karnym, administracyjnym i kanonicznym
  (red.) K. Pokorski, 
  Szczecin 2019.

 • Sprostowanie orzeczenia jako jedyny przysługujący powodowi środek modyfikacji nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym
  (w:) Konstytucyjne 
  podstawy ochrony praw człowieka
  (red.) R. Koper, 
  Katowice 2017.

 • Problemy ustalania granic dozwolonego użytku utworów w prawie autorskim
  (w:) Klauzule 
  generalne w prawie krajowym i obcym
  (red.) L. Zacharko, Katowice 
  2016.

 • Sądowa interpretacja przesłanki „utrzymania koniecznego” przy zwalnianiu osoby fizycznej od kosztów sądowych
  (w:) Swoiste źródła prawa
  (red.) B. Dolnicki, 
  Katowice 2015.
     
 • Dyrektywy sądowego wymiaru kary w teorii i w praktyce
  (w:) 
  Sądowe stosowanie prawa
  (red.) B. 
  Dolnicki, Katowice 2014.

 • Szansa na stworzenie krajowego rejestru informacji o osobach uprawnionych do utworów i fonogramów przy okazji implementacji Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/28/UE z dnia 25 października 2012 r.
  (w:) Dzieła osierocone
  (red.) D. Sokołowska, Poznań, 2013.

Zaproś mnie do:

Podcastu, wywiadu, publikacji

Chętnie dodam odrobinę „brokatu prawnego” do Twoich eksperckich treści, aby Twoi Klienci dostali ekstra wartość!

Prelekcji lub szkolenia

Szkoląc i wygłaszając wykłady czuję się jak ryba w wodzie. Mówię o prawie jak człowiek do człowieka. Okazuje się, że prawo może być ciekawe!

Współtworzenia kursu, komentarza eksperckiego

Jeśli Twój kurs będzie pełniejszy, gdy uzupełnisz go o treści związane z prawem – jestem otwarta również na takie współprace!

Zapisz się na PrawoWity Newsletter